Dobre rady dla rodziców

Jak utrwalić prawidłową wymowę w domu?

1. Kontakt z logopedą

Pierwszym i obowiązkowym punktem każdej terapii logopedycznej jest wizyta i konsultacje logopedyczne. To logopeda po badaniu powinien zdiagnozować dziecko i wskazać nam, jaki rodzaj ćwiczeń powinniśmy kontynuować w domu. Stały kontakt z logopedą pozwoli na bieżąco kontrolować rozwój i postępy dziecka.

2. Nauka poprzez zabawę

Wybierz dla dziecka najbardziej atrakcyjną formę ćwiczeń. Możesz użyć przygotowanych wraz z nim materiałów, kupić gotowe gry lub książeczki do wypełniania albo skorzystać z gier online. Dobrym sposobem jest różnicowanie ćwiczeń, tak aby pobudzać ciekawość dziecka, a co za tym idzie jego chęć do nauki.

3. Motywacja

Ponoć najtrudniej zmotywować do ćwiczeń nie dzieci, ale rodziców. Postaraj się zaplanować określoną ilość czasu w tygodniu, który poświęcicie wraz z dzieckiem na ćwiczenia. Jeśli motywacja maleje, warto poszukać nowych materiałów lub więcej czasu poświęcić na ich przygotowanie. Samodzielnie wymyślone zabawy na pewno pomogą rozbudzić motywację.

4. Wykorzystaj każdą okazję do ćwiczeń

Wprawdzie dobrze jest zapewnić optymalne warunki do nauki, ale czasem sytuacja sama prosi się o wykorzystanie. Pozwól dziecku w ramach ćwiczeń oblizać talerz, na zakupach pobawcie się w szukanie nazw produktów zawierających ćwiczoną głoskę, podczas spaceru dmuchajcie razem dmuchawce, a w kąpieli bańki mydlane.

5. Dobry przykład

Ćwicz razem z dzieckiem. Robienie głupich minek przed lustrem nie tylko pomoże ćwiczyć buzię, ale doskonale wzmocni Waszą więź . Postaraj się mówić wyraźnie, to dzięki Twojej prawidłowej wymowie terapia może być o wiele bardziej efektywna.

6. Nagrody

Każdy lubi być nagradzany za swoją pracę. Nawet najmniejszy sukces nagródź pochwałą. Możecie stworzyć plan, w którym po każdych zajęciach uzupełnicie jedno okienko. Komplet zapełnionych okienek pozwoli dziecku np. zadecydować jak spędzicie sobotnie popołudnie.

7. Cierpliwość

Pamiętaj, że na rezultaty trzeba zapracować. Czasem mija sporo czasu, zanim pojawią się pierwsze efekty. Nie zniechęcaj się. Wasza praca na pewno zaowocuje.

Aby ułatwić dziecku lepszy start:

• zachęcaj dziecko do mówienia (dużo pytaj, czekaj na odpowiedzi) czytaj bajeczki
  • spróbuj zostawić dziecko na krótki czas np. z sąsiadką
  • wymagaj chwilowej samodzielnej zabawy
  • dawaj możliwość twórczego działania (rysowanie, lepienie, malowanie)
  • zachęcaj do samodzielnego ubierania się, jedzenia, załatwiania potrzeb fizjologicznych
  • mów ciepło o przedszkolu
  • odwiedzaj przedszkolny plac zabaw

W pierwszych dniach pobytu dziecka w przedszkolu:

• nie przeciągaj pożegnania w szatni;
  • pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdźnie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu; jeśli zrobisz to raz, będzie wiedziało że łzami można wymusić wszystko
  • nie obiecuj: jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz; kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz mu dać maleńki prezencik, ale nie może być to forma przekupywania
  • nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu; to powoduje niepotrzebny stres
  • jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, aby przez kilka dni do przedszkola odprowadzał je tato; rozstania z tatą są mniej bolesne